برداشت های من از جهان پیرامون

بایگانی
آخرین نظرات

۳ مطلب در آذر ۱۳۹۳ ثبت شده است

آنالیز: درسی که توش اثبات کردن و حل کردن تمرینات راحت تر از هر درس دیگه ریاضی هست، کافیه تعبیر هندسی تعاریف رو بدونید و بلد باشید اون چیزهایی که تو ذهنتون هست رو به صورت ریاضی بیان کنید. به هر حال این درس در دوره لیسانس دوست داشتنی ترین درس برای من بود.

ترکیبیات: به نظرم یکی از سخت ترین بخش های ریاضی هست، هر سوالی که بهت میدن فکر می کنی سادس بعد با یه استدلالی حلش میکنی ولی در اغلب اوقات جوابت با جواب واقعی مسئله فرق می کنه!!!

نظریه اعداد: اوج هنر ریاضیدان ها در اثبات های خلاقانه اینجاست اما من فکر می کنم بخش های زیادی از نظریه اعداد بازی صرف با قضیه هاست بدون هدف (البته این نظر من هست). ولی به هر حال کمتر کسی هست که نظریه اعدادش خوب باشه ولی نتونه تو ریاضی موفق بشه

آمار و احتمال: لیسانس که بودم احتمال رو دوست داشتم و از آمار متنفر بودم، مثلا درس آمار 2 رو که مربوط به آمار بود اصلا نمی خوندم و فقط رفتم و یه امتحانی دادم. ولی اطلاعات الآنم میگه یکی از مهم ترین و شاید مهم ترین درس دوره لیسانس درس آمار و احتمال هست.

جبر:نمی دونم به چه دلیلی هیچ موقع از این درس خوشم نمی اومد، اما نکته عجیب این درس برای من درس جبر 2 بود که یک مرتبه به طور خارق العاده ای تئوری گالوا منجر به این شد مسائل معروفی که بیش از 1000 سال بدون پاسخ بودن و در ظاهر هیچ ربطی به جبر نداشتن حل بشن مثل مسئله تثلیث زاویه!!!

گراف:توی لیسانس فکر می کردم که یه درس الکیه ولی بعدها که با برنامه نویسی جدی تر روبرو شدم فهمیدم که چه ایده های نابی توی این درس نهفته اس!!!

جبر خطی:اگر بخواهیم برای درس های دوران لیسانس رشته ریاضی پادشاهی انتخاب کنیم اون پادشاه از نظر من جبر خطی هست. پایه اغلب روش های ریاضی کاربردی مبتنی بر جبر خطی هست که ما گاه این موضوع رو می دونیم و خیلی وقت ها نمی دونیم!!!

آنالیز عددی:تا زمانیکه دانشجو برنامه نویسی بلد نباشه، نمی تونه به ضرورت مباحث مطرح شده در انالیز عددی پی ببره و در این حالت این درس براش صورت پیشرفته تری از ریاضی عمومی و ضعیف تری از آنالیز میشه، تازه بعد از اینکه دانشجو یه مقدار برنامه نویسی کرد میتونه ضرورت مباحث مطرح تو این درس رو درک کنه، البته اگه آنالیزتون خوب نباشه به جز بازی با پارامترها هیچ کار جدی دیگه ای نمی تونید تو انالیز عددی انجام بدید. چون انالیز عددی گرایش دوره دکترام هست شاید در آینده مفصل تر در موردش نوشتم.

تحقیق در عملیات: تو لیسانس این درس رو گرفتم ولی بعد حذفش کردم هرچند که گرایش فوق لیسانسم بعدا تحقیق در عملیات شد.درس جالبی هست اما متاسفانه بخش اعظم این درس در دوره لیسانس به توضیح روش  سیمپلکس می گذره و این درس رو خسته کننده میکنه

توپولوژی:درسی دوست داشتنی برای کسانیکه آنالیز رو هم دوست دارن.این درس از اون درس هاست که تو لیسانس کلا 7-8 نفر این درس رو گرفته بودیم که 4-5 نفر هم به دلیل ارائه این درس تو روز 5 شنبه سر کلاس نمی او مدن و فقط 3 نفر سر این کلاس می رفتیم به خاطر این جو صمیمانه ای سر کلاس برقرار بود

هندسه دیفرانسیل: من این درس رو تو دوره لیسانس داشتم ولی هیچی ازش یادم نمونده که بخوام اینجا در موردش بنویسمٰ چند تا از دوستان صمیمی فوق لیسانسم گرایششون هندسه بود اونها می گفتن که برای موفقیت تو رشته هندسه علاوه بر بلد بودن هندسه باید بیشتر از یه دانشجوی آنالیز ، آنالیز بلد بود و بیشتر از دانشجوی جبر، جبر بلد بود. به هر حال درصد بزرگی از ریاضیدان های بزرگ دنیا که جوایز معتبر ریاضی رو بردن هندسه کار می کردن و میکنن! البته شاید اینجا یه دور باطل! هم اتفاق افتاده باشه شاید تو یه مقطع خاص ریاضیدان های بزرگ اکثرا هندسه کار کرده باشن بعد این ریاضیدان ها خود به خوذ  جوایز معتبر ریاضی رو به هندسه کار ها میدن، و براساس این جایزه ها باز دوباره هندسه کارها میشن بزرگ ترین ریاضیدان های دنیا و بعد دوباره جایزه رو به یه عده هندسه کار دیگه میدن و این دور ادامه پیدا میکنه

توابع مختلط: نمی دونم چرا تو این درس قضیه هایی که صورت های به ظاهر سختی دارن و آدم فکر میکنه باید اثبات پیچیده ایی داشته باشن ، اثبات های ساده و روتینی دارن!

مطلب نرم افزار و محیط برنامه نویسی فوق العاده ای هست اگر این یه قابلیت رو هم داشت که دقت ارقام در محاسبات هم قابل تنظیم بود مثلا می شد همون اول تعیین کرد که تمام محاسبات تا 100 رقم دقت انجام بشن دیگه رویایی میشد. البته این جور هم نیست که کلا این مشکل تو مطلب حل نشه میشه با استفاده از محاسبات سیمبولیک و دستور vpa و... این نقیصه رو تا حد قابل قبولی برطرف کرد 

سوالات مربوط به میان ترم ریاضیات مهندسی (مباحث سری های فوریه و معادلات دیفراتسیل با مشتقات جزیی) رو می تونید از اینجا دانلود کنید.

سوالات درس میان ترم درس توابع مختلط را هم ازاینجا می توانید دانلود کنید.فقط سوال 7 یک اشکالی دارد و آن هم این است که  y باید توان 2 داشته باشد.